Atnaujinta dalinio nuomos mokesčio kompensavimo priemonė: daugiau galimybių verslui
Nuo rugsėjo 25 d. įsigaliojo atnaujintas nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) įgyvendinamos priemonės „Dalinis nuomos mokesčio kompensavimas labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms“ aprašas. Siekiant padėti po pirmosios pandemijos bangos atsigaunančiam verslui sudarytos galimybės kreiptis ne tik dėl pagrindinės, bet ir nepagrindinės veiklos, kuri karantino metu buvo uždrausta ar apribota. Taip pat praplėstas gavėjų ratas – dėl kompensacijų gali kreiptis Lietuvoje registruotą buveinę turinčios ir veiklą vykdančios užsienio bendrovės. Šiuo metu priėmus daugiau kaip 3 tūkst. teigiamų sprendimų, patvirtinta nuomos kompensacijų už 24 mln. Eur.
„Dalinio nuomos mokesčio kompensavimo sąlygos buvo atnaujintos atsižvelgus į situacijas, su kuriomis susiduria šalies verslas. Atnaujinimais pirmiausia siekiame suteikti daugiau lankstumo ir galimybių valstybės pagalba pasinaudoti tiems verslams, kurie vykdo kelias skirtingas veiklas ir nuostolių patyrė uždraudus ar apribojus nepagrindines įmonės veiklas. Šalies ekonomikai taip pat svarbios ir tos įmonės, kurios nėra įsteigtos Lietuvoje, tačiau čia veikia ir moka mokesčius, todėl turi turėti tokias pat galimybes pretenduoti į valstybės pagalbą, – teigia INVEGA vadovas Kęstutis Motiejūnas. – Visgi turime atsakingai naudoti valstybės lėšas, todėl atidžiau vertinsime įmonių ir verslininkų finansinę istoriją – į kompensacijas galės pretenduoti tie verslai, kurie veiklą vykdo nepažeisdami įstatymų ir nebuvo bausti už finansinio-ekonominio pobūdžio pažeidimus“.
Atnaujinus dalinio nuomos mokesčio kompensavimo sąlygas, įmonės ir verslininkai gali pretenduoti į kompensaciją nebūtinai už pagrindinę veiklą, bus vertinamos paraiškos ir dėl vienos ar kelių uždraustų ar apribotų šalutinių veiklų, kurios pagal sudarytą nuomos sutartį vykdomos atskirose nuomojamose patalpose. Kompensacijos apskaičiuojamos už konkretų toms veikloms vykdyti nuomojamą plotą, turintį priskirtą unikalų numerį, įrašytą VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre, kurio nuomos mokesčio sumokėjimui išrašoma atskira sąskaita faktūra.
Šios nuostatos taikomos ir įmonėms, vykdančioms gamybą kartu su mažmenine prekyba. Atlikus pakeitimus, pagrindine gamybos veikla besiverčiančios įmonės dabar jau gali pretenduoti į nuomos kompensacijas dėl atskirose nuomojamose patalpose vykdomos mažmeninės prekybos veiklos, kuri per karantiną buvo uždrausta ar apribota, tačiau ši mažmeninės prekybos veikla turi būti nurodyta Valstybinės mokesčių inspekcijos Mokesčių mokėtojų registre. Teikdamos paraiškas šios įmonės taip pat turi pateikti vadovo ir vyriausiojo buhalterio pasirašytą pažymą apie pardavimo pajamas, gautas už mažmeninės prekybos veiklą per 2020 m. I ketvirtį.
Pažymėtina, kad kreiptis dėl kompensacijos gali ir tos įmonės, kurios nėra registruotos Lietuvoje, tačiau jų nuolatinė buveinė yra įregistruota VMI Mokesčių mokėtojų registre, o nuomojamose patalpose vykdomos karantino laikotarpiu uždraustos ar apribotos veiklos rūšies kodas įregistruotas Mokesčių mokėtojų registre ne vėliau kaip 2020 m. kovo 16 d.
Atsižvelgus į kompensacijų poreikį bei prašomas kompensuoti nuomos mokesčio sumas, peržiūrėtas anksčiau priemonei numatytas 90 mln. Eur biudžetas. Siekiant efektyvaus lėšų panaudojimo jis pakoreguotas iki 40 mln. Eur. Pasiekus šią sumą, paraiškų priėmimas bus stabdomas. Likusieji 50 mln. Eur bus paskirstyti kitoms pagalbos nuo pandemijos nukentėjusiems verslams priemonėms.
Atnaujinus dalinio nuomos mokesčio kompensavimo sąlygas, taip pat numatytas 20 darbo dienų paraiškų vertinimo terminas.
Paraiškas dėl dalinio nuomos mokesčio kompensavimo galima teikti iki 2020 m. gruodžio 1 d. arba iki tol, kol bus nepanaudotų priemonės lėšų likutis, o kompensacijos bus išmokėtos iki gruodžio 31 d.
Detalią informaciją apie dalinį nuomos mokesčio kompensavimą bei atnaujinimus labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams galima rasti INVEGA puslapyje.
Atsiliepimai