VšĮ Anykščių turizmo ir verslo informacijos centras

Cepelinų indeksas ir perkamoji galia

„Cepelinų indeksas“ krenta žemyn

 

Gal didžkukuliai, geriau žinomi cepelinų vardu, nėra sveikiausias maistas, tačiau populiarumu Lietuvos restoranuose, su cepelinais gali varžytis nedaug kas. Todėl Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos nariai (LVRA), mėgindami rasti kliento perkamumo galiai įvardinti tinkamą produktą, pasirinko šį, lietuviškos virtuvės simbolį. Taip gimė Cepelino Indeksas (CI). Ir jo pokyčiai šiuo metu nieko gero nerodo.

„Creditinfo“ duomenimis, Lietuvoje, šiuo metu veikia 7025 restoranai ir kavinės. Juose dirba daugiau nei 37 000 žmonių. Nors palyginti su pernai augo ir restoranų, ir juose dirbančių darbuotojų kiekis; nuo 1,7 milijardo iki 2,1 milijardo eurų kilo ir pajamos, tačiau restoranų verslas vis dar neatsigauna po pandemijos ir tuo laikotarpiu prisiimtų finansinių įsipareigojimų, kurie sudaro 55 mln. Eur.

Šiuo metu 41% viešojo maitinimo įmonių vis dar priklauso aukštai ir aukščiausiai vėluojančių mokėti rizikos grupėms. 27% priklauso ir aukštai, ir aukščiausiai bankrotų klasėms. 66 restoranai šiemet jau bankrutavo, o dar liko sunkiausias, su šildymo kainų augimu susijęs sezonas.  Tačiau didžiausią riziką visam sektoriui sudaro nuo naujų metų planuojamas didinti PVM, šiuo metu siekiantis 9%.

Pagal vartotojų kainų pokyčius, maisto ir nealkoholinių gėrimų kainos parduotuvėse kilo 30 %, o restoranuose tik 15 %. Ir mažai kas atsižvelgia, kad viešojo maitinimo sektoriui per dvejus metus komunaliniai mokesčiai didėjo 125%, žaliavos - 51% , darbo užmokestis 25%, kai atlyginimai restoranuose sudaro net 33% patiekalo savikainos. Visų šių sudedamųjų dalių augimas daro maistą mūsų lėkštėse brangesniu. Tirštoje restoranų verslo konkurencijoje kainos kėlimas gali vykti tik tada, kai nebelieka kitos išeities.

 

Plačiau

Informacija paimta iš lvra.lt

 

Atsiliepimai

Komentuoti