VšĮ Anykščių turizmo ir verslo informacijos centras

Tautodailininko Stanislovo Petraškos akmens tapybos paroda

Muziejai

Kontaktai

Darbo laikas:
I — V 08:00 — 17:00
VI 08:00 — 17:00
VII 08:00 — 17:00

Stanislovo Petraškos akmens tapybos ekspozicija

Muziejaus parodų salėje yra nuolatinė tautodailininko Stanislovo Petraškos (1935-2009) akmens paveikslų paroda. Norėdamas įamžinti savo tėvynės peizažus ir Lietuvos tautinius simbolius, tapytojas panaudojo unikalią tapybos akmeninėmis dulkėmis techniką, būdingą tik šiam dailininkui. Unikalių akmens paveikslų procesas atgyja vaizdo įraše, taip pat pristatytame.
EKSKURSIJOS KAINA:

po A. Baranausko klėtelę, A. Vienuolio namą-muziejų ir parodų salę4 € (moksleiviams, studentams, pensininkams ir turintiems Anykštėno kortelę – 3 €), šeimos bilietas (galioja 4–7 asmenų grupei iš 1–2 suaugusiųjų ir 2–6 asmenų nuo 7 iki 18 m.) – 11 €, šeimos bilietas turintiems Anykštėno kortelę – 9,50 €;

tik po parodų salę (S. Petraškos akmens tapybos ekspozicija): 1,50 € (moksleiviams, studentams, pensininkams ir turintiems Anykštėno kortelę − 1 €);

edukacinė programa S. Petraškos akmens tapybos ekspozicijoje moksleiviams – 3 €.

Pritaikyta neįgaliesiems.

Paslaugos

Stanislovas Petraška – buvęs kariškis, vėliau ilgametis Anykščių elektros tinklų darbuotojas, nuo Atgimimo laikų – Lietuvos kariuomenės savanoris. Ir, žinoma, tautodailininkas, savitų paveikslų, stebinančių unikalia technika, autorius.

„Tapyba – ne tapyba. Mozaika – ne mozaika. Neturiu Lietuvoje nei konkurentų, nei patarėjų“, – teigė autorius. Iš pradžių net sunku buvo sugalvoti, kaip įvardinti dailininko originalią techniką, vėliau profesionalūs meno vertintojai ją pavadino akmens tapyba.

Daug bandymų S. Petraška atliko su akmenimis. Iš pradžių mėgino klijuoti nesmulkintus akmenukus prie pagrindo, bet pasirodė per daug grubu. Tada ėmėsi juos trinti grūstuvėliu, sijoti ir klijuoti tas smilteles. Darbas vyko labai lėtai ir reikalavo begalinės kantrybės – vieną paveikslą autorius lipdydavo nuo 3 iki 6 mėnesių. Tačiau po tiek kruopštaus triūso natūralių spalvų paveikslai iki šiol džiugina žiūrovų akį – nors menininkas nenaudodavo jokių dažų!

Taip Stanislovas Petraška kūrė beveik 40 metų. Sunku būtų suskaičiuoti, kiek kartų per tą laiką dalyvauta Anykščiuose rengiamose tautodailės parodose, personalinės parodos buvo surengtos Maduonoje (Latvija), Vilniuje, Kaune, Utenoje, Ukmergėje, Rokiškyje, Zarasuose, Pasvalyje ir kitur. Dalyvauta ir respublikinėse parodose, pelnytas laureato vardas.

Anykštėno paveikslų tematika įvairi: gimtųjų Anykščių vaizdai, Šventoji, rašytojų klasikų A. Vienuolio, J. Biliūno paminklai bei gimtosios vietos, gražiausi Anykščių kampeliai – Puntukas, Puntuko brolis, Anykščių šilelis... Savo paveiksluose S. Petraška įamžino ir kunigaikščius Vytautą, Gediminą, Trakų pilį, pagerbė tautos didvyrius S. Darių ir S. Girėną.

Akmens tapyba – unikalus tapybos būdas, kurį sukūrė Anykščių tautodailės meistras Stanislovas Petraška. Programos dalyviai susipažins su Muziejuje nuolat eksponuojamais tautodailininko S. Petraškos paveikslais, kuriuos jis nutapė, naudodamas savo sukurtą akmens tapybos techniką, ir patys išbandys šį tapybos būdą. Praktinėje edukacijos dalyje mokiniai galės išbandyti akmens miltelių paruošimo ir tapymo akmens milteliais veiklą, per kurią jie nutapys ir į savo klasę parsiveš Stanislovo Petraškos paveikslo fragmentą. Paveikslo tapybos fragmentai bus parenkami pagal mokinių amžių ir ugdymosi poreikius. Jauniesiems gali būti naudojami S. Petraškos sukurtų pasakų fragmentai bei į veiklas integruotas Kūrėjo sukurtų pasakų skaitymas. Vyresniųjų klasių mokiniams labiau tinkami gamtos ar istorinių paveikslų fragmentai.

Programa rengiama S. Petraškos akmens tapybos ekspozicijoje, ji skirta 3–12 klasių mokiniams. Trukmė – 90 min., kaina – 3 €. Išankstinė registracija: tel. 8 381 58 015, 8 612 81 067, el. p. a.vienuolis@gmail.com.

Atsiliepimai

Komentuoti
 • Ge
  Genovaitė
  2022-10-25

  Tiesiog nuostabu ir neįtikėtina. Koks grožis ir kruopštumas.

 • Vi
  Vida
  2018-05-06

  Kazkas nepakartojamo, norisi vel sugryzti