VšĮ Anykščių turizmo ir verslo informacijos centras

Šeimyniškėlių (Vorutos) piliakalnio istorinis kompleksas

Muziejai

Ant Šeimyniškėlių piliakalnio XIII a. viduryje stovėjo valstybinė medinė pilis, saugojusi šiaurinį Lietuvos valstybės pasienį. Tai buvo pati didžiausia pilis Rytų Lietuvoje, spėjama Mindaugo Vorutos pilies vieta. Nuo 1990 m. net 19 sezonų piliakalnį sistemingai tyrinėjo archeologas dr. Gintautas Zabiela su talkininkais, todėl dabar Šeimyniškėliai – plačiausiai ištirtas piliakalnis Lietuvoje ir vienas plačiausiai tyrinėtų visame Rytų Pabaltijyje.

2000 m. pastatytas pirmasis būsimos medinės pilies komplekso statinys – tiltas į piliavietę per Varelį. 2004 ir 2017 m. prie piliakalnio iškilo du mediniai apžvalgos bokštai, sujungti galerija, įrengtas papilio kiemelis, skirtas edukacinei veiklai su moksleiviais ir suaugusiaisiais. Jame galima susipažinti su buvusios pilies istorija, apžiūrėti pilies maketą, archeologinių radinių pavyzdžius, įsigyti pilėniškų suvenyrų.

Siekiant įtraukti muziejaus lankytojus į žaismingus, teatralizuotus krašto pažinimo, karybos demonstravimo procesus, šalia medinio bokšto įrengtas viduramžių pilies kiemas įtvirtintame Šeimyniškėlių piliakalnio papilyje. Atsirado galimybė jame išmėginti akies taiklumą ir rankų stiprumą šaudant iš lankų, mėtant ietį, paskanauti papilio židinyje išvirta čiobrelių arbata ir taip pajausti XIII–XIV a. pilies gyventojų dvasią.

DARBO LAIKAS:

gegužę–birželį: darbo dienomis nuo 10 iki 17 val., šeštadieniais nuo 10 iki 19 val., sekmadieniais nuo 10 iki 18 val.; liepą–rugpjūtį: darbo dienomis nuo 10 iki 18 val., savaitgaliais nuo 10 iki 19 val.; rugsėjį: darbo dienomis nuo 10 iki 17 val., šeštadieniais nuo 10 iki 19 val., sekmadieniais nuo 10 iki 18 val.; spalį: darbo dienomis nuo 10 iki 17 val., šeštadieniais nuo 10 iki 18 val., sekmadieniais nuo 10 iki 17 val.; šaltuoju metų laiku (nuo lapkričio iki balandžio) – tik susitarus iš anksto mob. 8 631 10193.

EKSKURSIJOS IR KITŲ PASLAUGŲ KAINOS:

po Šeimyniškėlių kompleksą: 4 € (moksleiviams, studentams, pensininkams ir turintiems Anykštėno kortelę – 3 €), šeimos bilietas (taikomas 4-7 asmenų grupei, susidedančiai iš 1-2 suaugusiųjų ir 2-6 asmenų nuo 7 iki 18 metų) – 11 €, šeimos bilietas turintiems Anykštėno kortelę – 9 €;

edukacinė programa Šeimyniškėlių komplekse: 5 € (moksleiviams – 3 €);

istoriniai žaidimai: 3 € (moksleiviams, studentams, pensininkams – 2 €);

fotografavimas ekspozicijose bei muziejaus teritorijoje komerciniais tikslais (1 val.) − 50 €.

filmavimas ekspozicijose bei muziejaus teritorijoje komerciniais tikslais (1 val.) − 100 €.

Dalinai pritaikyta neįgaliesiems.

Paslaugos

Vorutos radiniai pasakoja

Programa supažindina su archeologija ir Šeimyniškėlių piliakalnio radiniais: pilėnų naudotais daiktais ir kitais veiklos pėdsakais, kurie yra svarbiausi Vorutos pilies gyvavimo liudininkai. Sužinosite apie archeologų darbą, jo pagrindines pakopas, archeologinėje perkasoje ieškosite praeities dirbinių, mokysitės įvardinti, datuoti, „prakalbinti“ radinį. Galėsite atkurti praeities žmogaus veiklos procesus: skiltuvo ir titnago pagalba užkurti ugnį, ant laužo virti arbatą, vyti virvę, patirti pilies statytojų darbus. Susipažinsite su kario apranga ir ginkluote, išmėginsite rankos taiklumą, mėtydami akstį ar šaudydami iš lanko.

Programa rengiama Šeimyniškėlių piliakalnio istoriniame komplekse ir skirta įvairaus amžiaus mokiniams ir suaugusiesiems. Trukmė – 90 min., kaina – 5 € (mokiniams, studentams, pensininkams – 3 €). Išankstinė registracija: tel. 8 631 10193, rasabraz@gmail.com

„Ir šiandien tebežymu, kur pilies būta“

Jūsų laukiame Šeimyniškėlių (Vorutos) piliakalnio istorinio komplekso papilio kieme – vieninteliame tokiame objekte Lietuvoje, kuriame atsiveria gyvoji pilies istorija. Čia apsilankę sužinosite apie senovės lietuvių papročius, gyvenseną, drabužius bei papuošalus, išbandysite pilies karybos meną. Programos metu susipažinsite su vienos didžiausių medinių pilių Lietuvoje istorija, apžiūrėsite pilies maketą, archeologinių radinių pavyzdžius, atliksite istorines užduotis. Papilio kiemelyje virsite žolelių arbatą, žaisite senovinius žaidimus. Akies taiklumą ir rankų miklumą išmėginsite, šaudydami iš lankų.

Programa rengiama Šeimyniškėlių piliakalnio istoriniame komplekse ir skirta įvairaus amžiaus mokiniams ir suaugusiesiems. Programos trukmė – 90 min., kaina – 5€ (mokiniams, studentams, pensininkams – 3 €). Išankstinė registracija: tel. 8 631 10193, rasabraz@gmail.com

Viduramžių darbai ir pramogos medinėje pilyje

Edukacijos dalyviai susipažins su XIII–XV a. medinių pilių svarba šalies gynybai. Patirs, kaip piliakalnyje ir aplink jį gyveno žmonės ir ką apie tai byloja archeologų rasti radiniai. Taip pat sužinos, kokiuose namuose gyveno žmonės, koks anuomet buvo žemės ūkis, kokius augino gyvulius, kokiais įrankiais įdirbdavo žemę ir kokias žemės ūkio kultūras augino. Bandys atpažinti papilio kiemo daržuose auginamus senovinius augalus, mėgins trinamosiomis girnomis sumalti grūdus ar nuvyti lininę virvę, nupinti vikingų juostelę, žais senovinius stalo ir judriuosius žaidimus.

Programa rengiama Šeimyniškėlių piliakalnio istoriniame komplekse ir skirta pradinių klasių mokiniams.Programos trukmė – 90 min., kaina – 5€ (mokiniams, studentams, pensininkams – 3 €).. Išankstinė registracija: tel.8 631 10193, rasabraz@gmail.com

Medinių pilių Lietuva

Edukacijos dalyviai sužinos apie XIII–XV a. medinių pilių svarbą šalies gynybai. Patirs, koks gyvenimas virė įtvirtintame papilio kieme ir ką apie tai byloja Šeimyniškėlių piliakalnyje archeologų rasti radiniai. Galėsite atkurti praeities žmogaus veiklos procesus: skiltuvo ir titnago pagalba užkurti ugnį, ant laužo virti arbatą, vyti virvę, patirti pilies statytojų darbus. Bus progos susipažinti su kario apranga ir ginkluote, išmėginti rankos taiklumą, mėtant akstį ar šaudant iš lanko.

Programa rengiama Šeimyniškėlių piliakalnio istoriniame komplekse ir skirta įvairaus amžiaus mokiniams ir suaugusiesiems. Programos trukmė – 90 min., kaina – 5 € (mokiniams, studentams, pensininkams – 3 €). Išankstinė registracija: tel.8 631 10193, rasabraz@gmail.com

 

Pažintis su Voruta – pažintis su praeitimi

Programos dalyviai supažindinami su XIII–XV a. Šeimyniškėlių (Vorutos) piliakalnio istoriniu kompleksu. Edukacinė programa pateikiama kaip nuotaikingas interaktyvus protų mūšis. Jo metu, pasitelkus filmuotą medžiagą, remiantis piliakalnyje archeologų rastais radiniais, senoviniais buities reikmenimis, ginklų, drabužių pavyzdžiais, dalyviai ves paraleles tarp praeities ir dabarties, susipažins su Lietuvos karaliaus Mindaugo laikų pilėnų gyvenimo būdu ir kasdienybe.

Išvažiuojamoji edukacinė programa skirta pradinių ir 5-8 klasių mokiniams. Trukmė – 60 min., kaina – 3 €. Išankstinė registracija: tel. 8 631 10193, rasabraz@gmail.com

Ant Šeimyniškėlių piliakalnio XIII a. viduryje stovėjo valstybinė medinė pilis, saugojusi šiaurinį Lietuvos valstybės pasienį. Tai buvo pati didžiausia pilis Rytų Lietuvoje, spėjama Mindaugo Vorutos pilies vieta. Nuo 1990 m. net 19 sezonų piliakalnį sistemingai tyrinėjo archeologas dr. Gintautas Zabiela su talkininkais, todėl dabar Šeimyniškėliai – plačiausiai ištirtas piliakalnis Lietuvoje ir vienas plačiausiai tyrinėtų visame Rytų Pabaltijyje.

Nuo 1997 m. Anykščiuose keliamos ir dabar palaipsniui įgyvendinamos idėjos paversti šį piliakalnį „gyvosios istorijos“ mokykla ir taip sukurti dar vieną originalų turistinį objektą.

2000 m. pastatytas pirmasis būsimos medinės pilies komplekso statinys – tiltas į piliavietę per Varelį. 2004 m. vasarą prie piliakalnio iškilo medinis apžvalgos bokštas, skirtas edukacinei veiklai su moksleiviais ir suaugusiais. Jame galima susipažinti su buvusios pilies istorija, apžiūrėti pilies maketą, archeologinių radinių pavyzdžius, įsigyti pilėniškų suvenyrų.

Siekiant įtraukti muziejaus lankytojus į žaismingus, teatralizuotus krašto pažinimo, karybos demonstravimo procesus, šalia medinio bokšto įrengtas viduramžių pilies kiemas įtvirtintame Šeimyniškėlių piliakalnio papilyje. Atsirado galimybė jame išmėginti akies taiklumą ir rankų stiprumą šaudant iš lankų, mėtant ietį, paskanauti papilio židinyje išvirta čiobrelių arbata ir taip pajausti XIII–XIV a. pilies gyventojų dvasią.

Ant Šeimyniškėlių piliakalnio švenčiamos įvairios istorinės šventės (liepos 6 d. – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena, gegužės 9 d. – Europos diena, birželį – Rasos (Joninių) diena, minima ir rugsėjo 8 d. – Vytauto Didžiojo karūnavimo diena) traukia ir anykštėnus, ir miesto svečius.

Anykščiuose tikimasi, kad XXI a. ant Šeimyniškėlių piliakalnio bus pastatyta medinė pilis, menanti XIII–XIV a. Šiame komplekse bus siūloma susipažinti su kasdieniu šių šimtmečių pilies gyvenimu, išbandyti viduramžių amatus, karybą, organizuoti Aukštaitijos regiono senovinių amatų dienas, senovinės muzikos koncertus, pilies teatro spektaklius ir kitokias kultūrines akcijas.

Manome, kad pilis bus įspūdingas kultūrinio turizmo objektas, istorinės atminties bei Lietuvos valstybės kūrimosi ir tvirtėjimo simbolis, paminklas Lietuvos medinėms pilims.

Atsiliepimai

Komentuoti
 • Vi
  Virginija
  2023-08-19

  Nuoširdus AČIŪ.Puikiai praleidome laiką.Sėkmės Jums.Su didžiausia pagarba.

 • Da
  Darėnas
  2023-06-01

  Puiku puiku puiku puiku puiku puiku puiku

 • Ed
  Eda
  2021-08-01

  Buvome savaitgalyje šioje smagioje vietoje, kurios pirmas įspūdis buvo tikrai apgaulingas: ai, turbūt nieko gero čia, kaži ar verta iš vis eiti... O išėjome visi išsišiepęs ir pasikrovę geros energijos ir įspūdžių. Net patys mažieji turėjo kas veikti, o ir tėveliams buvome ką išbandyti. Katapultuoti - vaje... Vos jis mus pačias nekatapultavo:) Tik geriausi atsiliepimai pirmykštės pramogoms ir muziejaus darbuotojoms, kurios visada pribėga papasakoti, pamokyti, parodyti:) Ačiū!!! Super praleistas laikas!!!

 • Ar
  Arvydas
  2020-09-25

  Netyčia užklydom į šią nuostabią vieta. Sužavėjo mus priėmusio darbuotojo atsidavimas savo darbui. Pravedė ekskursija, išmokė šaudyt lanku, katapultavimo įrenginių ir net nekreipė dėmesio, kad darbo laikas baigėsi. Ačiū jam labai.

 • Zi
  Zivile
  2018-07-30

  Kas megsta Lietuvos istorija,verta atvaziuoti ir pasiziureti kaip gyveno zmones XIII a.Taipat pabandyti ivairius to meto zaidimus ir isklausyti nuostabios gides pasakojima apie spejama Mindaugo Vorutos pilies vieta.Pasivaikcioti po nuostabu dar viena Lietuvos kampeli ir pasigrozeti nuostabia gamta. Rekomenduoju.