VšĮ Anykščių turizmo ir verslo informacijos centras

Rašytojo Antano Žukausko-Venuolio memorialinis namas – muziejus

Muziejai

Rašytojo A. Žukausko-Vienuolio (1882–1957) memorialinis namas–muziejus – buvę miestelio inteligentų namai, kuriuose persipynė vaistininko pareigos ir rašytojo pašaukimas, Anykščių istorijos šimtmečiai ir Kaukazo tradicijos. Čia saugoma autentiška rašytojo buities ir kūrybos erdvė, sodelyje – A. Vienuolio kapas.

DARBO LAIKAS:

liepos–rugsėjo mėnesiais: kasdien nuo 9 iki 18 val., savaitgaliais nuo 10 iki 18 val.;

spalio–birželio mėnesiais: kasdien nuo 8 iki 17 val.

EKSKURSIJOS KAINA:

po A. Baranausko klėtelę, A. Vienuolio namą-muziejų ir parodų salę4 € (moksleiviams, studentams, pensininkams ir turintiems Anykštėno kortelę – 3 €);

šeimos bilietas (galioja 4–7 asmenų grupei iš 1–2 suaugusiųjų ir 2–6 asmenų nuo 7 iki 18 m.) – 11 € (turintiems Anykštėno kortelę – 9,50 €);

tik po A. Baranausko klėtelę ir A. Vienuolio namą-muziejų: 3 € (moksleiviams, studentams, pensininkams ir turintiems Anykštėno kortelę − 2 €);

edukacinė programa A. Vienuolio name − 3 € (moksleiviams, studentams ir pensininkams – 2 € iki 60 min., 3 € iki 90 min.).

Paslaugos

Po Klėtelės stogu

Programa „Po Klėtelės stogu“ pirmiausia skirta būsimam skaitytojui ugdyti – mokiniams sudominti poeto Antano Baranausko gyvenimu bei kūryba, „užkabinti“, suintriguoti toliau skaityti ir gilintis į tekstą, supratimui, koks skirtumas tarp meninio vaizdo ir jo „prototipo“, formuoti. Programos dalyvių laukia pirmoji pažintis su vienu iš lietuvių literatūros klasikų, iškiliausiu Anykščių krašto kūrėju poetu A. Baranausku, kurio svarbiausio kūrinio – poemos „Anykščių šilelis“ – ištrauką mokiniai skaitė ar dar skaitys per pamokas. Programa, pristačiusi erdvę „po Klėtelės stogu“, kurioje buvo parašytas nacionalinės vertės kūrinys, pakvies su mokytojais ar tėvais nukeliauti ir į tikrąjį šilelį, ošiantį prie Anykščių, aprašytą poeto.

Programa rengiama prie A. Baranausko klėtelės ir A. Vienuolio name-muziejuje, ji skirta 2–5 klasių mokiniams. Trukmė – 60 min., kaina – 3 €. Išankstinė registracija: tel. 861281067, el. p. a.vienuolis@gmail.com.

„Taip prasikalė diegas „Anykščių šilelio“

Programos dalyviai gilins pažintį su rašytoju klasiku Antanu Baranausku, vienu iš svarbiausių lietuvių literatūros vardų, kurio poemą „Anykščių šilelis“ mokiniai pradėjo skaityti 4 klasėje ir skaitys ne vieną kartą iki pat ruošimosi brandos egzaminams, žvelgdami į ją vis kitokiu rakursu. Programa praplės žinias apie poeto gyvenimą, pateiktas 6 klasės vadovėlyje, siedama jas su Klėtelės istorija, parodydama, kur ir kaip „prasikalė diegas „Anykščių šilelio“. Ji padės perskaityti šiai kartai jau nelengvą XIX a. tekstą šiuolaikinėmis priemonėmis ir patrauklia žaidybine veikla, primins ir kitus A. Baranausko talentus, apie kuriuos užsimenama vadovėlyje: matematikas, kalbininkas, muzikas, kunigas.

Programa rengiama prie A. Baranausko klėtelės ir A. Vienuolio name-muziejujeji skirta 6–7 klasių mokiniams. Trukmė – 60 min., kaina – 3 €. Išankstinė registracija: tel. 861281067, el. p. a.vienuolis@gmail.com.

„Anykščių šilelis“. Atrask poemą pažindamas mišką

Poeto Antano Baranausko poema „Anykščių šilelis“ – vienas iš dažniausiai bendrojoje literatūros ir lietuvių kalbos ugdymo programoje minimų kūrinių, todėl tikrai svarbu, kad mokiniai neformaliai jį pažintų, suprastų poemos temas, įvairius poemos temų, minčių ir jausmų rakursus. Tuo tikslu Muziejus sukūrė naują edukacinę programą, kurios išskirtinis bruožas – mokymasis įvairiose aplinkose. Programa pradedama senosios Baranauskų sodybos vietoje, kur ieškoma dar išlikusių tą laikmetį menančių ženklų, o tęsiama Anykščių šilelyje, nuostabios gamtos peizažo aplinkoje, kur poemos tekstus verčiame gyvais literatūrinio teksto patyrimais, miške taikome juslinio pažinimo metodus.

Programa rengiama prie A. Baranausko klėtelės ir Anykščių šilelyje, ji skirta 4–12 klasių mokiniams. Trukmė – 120 min., kaina – 5 €. Išankstinė registracija: tel.861281067, el. p. a.vienuolis@gmail.com.

 

„Be jo gal ir mūsų nebūtų buvę...“

Programa skiriama praplėsti mokinių pažintį su žymiausiu Lietuvos romantizmo atstovu poetu Antanu Baranausku, pristatant jį ne tik kaip poemos „Anykščių šilelis“ autorių, bet ir kaip visapusiškai talentingą žmogų, neeilinę asmenybę, vieną didžiausių mūsų tautos šviesuolių, lietuvybės puoselėtojų, savo moksline veikla bei kūryba vedusį Lietuvos vardą į pasaulį. Klausydamiesi pasakojimo autentiškoje aplinkoje, analizuodami vaizdinę medžiagą, savarankiškai pagal pateiktas užduotis nagrinėdami tekstus, klausydamiesi muzikos įrašų, mokiniai susipažįsta su poetą formavusia gimtąja aplinka ir išlikusiais tėvų sodybos ženklais. Lietuvybės stiprinimo temą A. Baranausko kūryboje ir jos aktualumą šiandien atskleidžia patys mokiniai, nagrinėdami poeto tekstus; susipažįsta su poemos „Anykščių šilelis“ vertimais į 20 pasaulio kalbų.

Programa rengiama prie A. Baranausko klėtelės ir A. Vienuolio name-muziejuje, ji skirta 9–12 klasių mokiniams. Trukmė – 90 min., kaina – 3 €. Išankstinė registracija: tel.861281067 el. p. a.vienuolis@gmail.com.

Svečiuose pas Rašytoją

Programos metu, susipažįstant su rašytojo Antano Vienuolio memorialinio namo ekspozicija, aptariami esminiai rašytojo gyvenimo ir kūrybos etapai. Apžiūrimi memorialiniai kambariai, atskleidžiamos daiktų istorijos. Tęsiant A. Vienuolio laikų tradiciją svečius priimti prie arbatos puodelio ir skanaujant rašytojo mėgstamiausius saldainius, kalbamasi apie jo artimus žmones, apie rašytojo žmogiškąsias savybes sunkiais karo ir pokario metais, apie jo vaikų likimus, demonstruojami vaizdo įrašai bei skaidrės, atliekamos užduotys. Aplankomas rašytojo kapas bei A. Vienuolio išsaugota poeto ir vyskupo Antano Baranausko klėtelė.

Programa rengiama A. Vienuolio memorialinėje sodyboje ne turistinio sezono metu nuo rugsėjo 10 d. iki gegužės 10 d., ji skirta įvairių amžiaus grupių mokiniams ir suaugusiesiems. Trukmė – 90 min., kaina – 5 €. Išankstinė registracija: tel. 861281067, el. p. a.vienuolis@gmail.com.

Rašytojo kambarys

Programa suformuota, atsižvelgiant į tikslinės vaikų grupės – pradinių klasių mokinių ugdymosi ir saviraiškos poreikius ir aktualijas. Šio amžiaus vaikai ypatingai mėgsta pasakoti apie savo kambarį, jie nori turėti savo saugią erdvę, kur galėtų pasireikšti jų asmenybė. Be to, kaip tik šio amžiaus vaikai dažnai jau ima bandyti kurti savo pirmąsias knygas. Rašytojams, kaip ir vaikams, taip pat svarbi kūrybos erdvė, kur gimsta naujos mintys ir yra užrašomi nauji kūriniai. Tad vaikai ir rašytojai turi daug ką bendro – jie nori kurti ir turėti tam palankią aplinką. Ši vieta – tai Rašytojo kambarys. Programa sudomins pradinių klasių mokinius Antano Baranausko ir Antano Vienuolio kūryba, sukurs pasakojimo sąsajas su pačių vaikų gyvenimo erdvėmis (savo kambariais) bei pasiūlys šiuolaikinius, įtraukiančius pasakojimo būdus.

Programa rengiama A. Vienuolio name-muziejuje, ji skirta 3–4 klasių mokiniams. Trukmė – 120 min., kaina – 6 €. Išankstinė registracija: tel. 861281067, el. p. a.vienuolis@gmail.com.

Ko moko legendos?

Kuo legendos apie gilią senovę yra svarbios šiuolaikiniam jaunam žmogui? Šioje edukacinėje programoje mokiniai protu ir jausmais susipažins su legendų žanru ir su rašytojo Antano Vienuolio sukurtomis legendomis. Susipažinę su pagrindinėmis romantizmo epochos idėjinėmis nuostatomis, leisimės į rūsį, kur savo kailiu patirsime legendų pasakojimą. Ten, paslaptingoje, nuo kasdienybės atribotoje erdvėje, profesionali pasakotoja ekspresyviai romantiškąja maniera pasakos rašytojo legendas „Užkeiktieji vienuoliai“ ir/ar „Šventavartė“ – taip mokiniai galės ne tik sužinoti, bet ir patirti pasakojamos legendos įtaigą ir emocijų jėgą. Išklausę pasakojimą, mokiniai pakviečiami į rašytojo A. Vienuolio kambarius, kur dirba grupėmis ir analizuoja išgirstas legendas.

Programa rengiama A. Vienuolio name-muziejuje, ji skirta 4–12 klasių mokiniams. Trukmė – 90 min., kaina – 3 €. Išankstinė registracija: tel. 861281067, el. p. a.vienuolis@gmail.com.

Perskaityk dangų su astronomu Šmukštaru

Literatūrą ir astronomiją Muziejuje galima mokytis linksmai! Integruotos literatūros ir astronomijos edukacinės programos pagrindas – rašytojo A. Vienuolio apsakymas „Astronomas Šmukštaras“. Programoje neįprastai skaitysime šio apsakymo ištraukas, darysime „marsiečių šukuosenas“ ir mokysimės aktyviai klausyti ir suprasti tekstą. Atliksime linksmuosius astronominius eksperimentus pagal Šmukštarą. Žiūrėsime vaizdinę medžiagą, kurioje užfiksuoti nuostabaus grožio kosminiai vaizdai, patirsime, kaip rašytojo A. Vienuolio poemėlę „Saulė ir Mėnulis“ galima paversti animuota istorija, žaisime patirtinius žaidimus apie planetas bei žvaigždynus, piešime ar lipdysime Saulės sistemą. Ir dar – vaikų laukia didelė paslaptis: mes žinome, kaip prisirinkti žvaigždžių dulkių!

Programa rengiama A. Vienuolio name-muziejuje, ji skirta 1–6 klasių mokiniams. Trukmė – 90 min., kaina – 4 €. Išankstinė registracija: tel. 861281067, el. p. a.vienuolis@gmail.com.

Rašytojas cenzūros gniaužtuose

Tai netradicinė integruota literatūros, istorijos ir pilietiškumo pagrindų pamoka vyresniųjų klasių mokiniams. Programos dalyviai susipažins su rašytojo Antano Vienuolio įnašu į Lietuvos kultūros ir literatūros istoriją bei su tragiška rašytojo ir apskritai kūrėjo situacija Lietuvoje sovietinės okupacijos metais, ypač XX a. 5-6 dešimtm., gilinsis į naująją, tų laikų, kūrinio autorystės sampratą. Mokiniai pamatys, kaip realiai keitėsi žymaus rašytojo šeimos gyvenimo sąlygos, Lietuvai netekus Nepriklausomybės. Programos dalyviai turės unikalią galimybę pamatyti žymiausio ir labiausiai cenzūros sužaloto sovietinio laikotarpio A. Vienuolio kūrinio „Puodžiūnkiemis“, „socialistinio realizmo“ romano, rankraščius ir, dirbdami su jais, susipažinti su rašymo istorija. Siekdami suvokti nagrinėjamos temos aktualumą šiandien ir kiekvienam, programos dalyviai vertins galimybės laisvai gyventi ir kurti svarbą, ieškos paralelių su savo aplinka ir patirtimi.

Programa rengiama A. Vienuolio name-muziejuje, ji skirta 9–12 klasių mokiniams. Trukmė – 60 min., kaina – 2 €. te. 861281067

1922 metais Antanas Žukauskas-Vienuolis, apie dvidešimt metų praleidęs svetimuose kraštuose, grįžo į tėviškę ir apsigyveno Anykščiuose. 1925 m. Ažupiečiuose, senosios Baranauskų sodybos vietoje, testamentu paveldėtame sklype jis pasistatė savo namą, kuriame gyveno iki pat savo mirties 1957 m. Šiame pastate dabar veikia A. Vienuolio-Žukausko memorialinis namas-muziejus.

Žukauskų šeima: Antanas Žukauskas-Vienuolis, Leokadija Žukauskienė, jų vaikai Laima ir Stasys, A. Vienuolio tėvas Julijonas Žukauskas – visi kartu iš pradžių įsikūrė namo pirmajame aukšte. Po Antrojo pasaulinio karo Žukauskų namų pirmasis aukštas visą laiką buvo pilnas nuomininkų, dažniausiai mokytojų, o rašytojas su žmona ir globotinėmis Galia Antipova, Rita Ruigyte, Sofija Baranauskaite, Brone Žeimyte gyveno antrajame aukšte.

Paties rašytojo su žmona projektuotas namas Anykščiuose išsiskiria originalumu. Nuo namo pastatymo pradžios yra išlikęs toks pats interjeras, nesikeitė ir išorė, tik anksčiau buvusi atvira veranda dabar įstiklinta.

Dabar namo pirmajame aukšte įrengta ekspozicija, atspindinti rašytojo gyvenimą, kūrybą, visuomeninę veiklą, antrajame – memorialiniai kambariai. Darbo kambaryje ir A. Vienuolio kabinete viskas palikta taip, kaip buvo paskutinę rašytojo gyvenimo dieną.

Visas šeimos gyvenimas sukosi pagrindiniame – darbo – kambaryje. Jame – geriausių Anykščių meistrų gaminti baldai, patogūs, skoningi ir kuklūs. Ant sienų – garsių dailininkų paveikslai: Adomo Varno tapytas rašytojo portretas, Kazio Šimonio – vaikų Laimos ir Stasio portretai, Viktoro Vizgirdos „Mikalojaus bažnyčia”. Ant rašomojo stalo, prie kurio parašyta „Kryžkelės“, „Prieblandoje“, „1831 metai“, „Tvirtovė“, „Išdukterė“ bei kiti kūriniai, atversta knyga ir padėti akiniai, kalendoriaus lapelis rodo 1957 m. rugpjūčio 17-ąją, o laikrodis – mirties valandą: 15 val. 50 min. Virš rašomojo stalo kabo jauno Vienuolio, pasipuošusio osetinų nacionaliniais drabužiais, nuotrauka, primenanti gražiausias jaunystės dienas, praleistas Kaukaze (1903–1907 m.).

Prie sienos – turtinga rašytojo biblioteka: užsienio klasikos vertimai, rusų autorių raštai (vertimai ir originalo kalba), lietuvių literatūros kūriniai. Rašytojo memorialinėje bibliotekoje iki šių dienų išsaugota daugiau kaip 1300 knygų (karo metais dalis jų dingo). Nemažai autorių jam yra dovanoję savo knygų su autografais: Ignas Šeinius, Bronė Buivydaitė, Petras Biržys, Antanas Vaičiulaitis, Kazys Binkis, Faustas Kirša, Vincas Krėvė, Bernardas Brazdžionis ir kt. Kiek laiko Žukauskų namuose buvo rengiami literatūros vakarai. Prie apskrito stalo kambario viduryje susėsdavo miestelio inteligentai, mokytojai. Kas nors paskaitydavo, paskambindavo pianinu, Žukauskienė pavaišindavo kava. Rašytojas vienas pirmųjų Anykščiuose įsigijo radijo aparatą – tai vėl būdavo gera proga pasikviesti inteligentus pasiklausyti muzikos kūrinių, literatūrinių valandėlių. Ant radijo staliuko pakabinta lazda, viena iš keleto, saugomų muziejuje. Vienuoliui ji buvo elegancijos, inteligentiškumo požymis.

Muziejaus lankytojams atverti ir Vienuolio kabinetas, žmonos Leokadijos kambarys, augintinių kambarėlis bei nedidelė virtuvėlė, kuriuose išlikę memorialiniai baldai bei daiktai. Visus gausius svečius rašytojas kviesdavo ir į balkoną, rodydavo puikiai atsiveriančią miestelio panoramą, savo paties sodintą sodą, kurį pats prižiūrėdavo, laistydavo. Pavasariais prie muziejaus vis dar pražysta senosios Vienuolio obelys.

Rašytojas labai mėgo savo namus, klėtelę, sodą, Antano Baranausko brolių sodintus beržus. 1955 m. rugpjūčio 22 d. testamente jis rašė: „Prašau palaidoti mano kūną sodyboje, kalne iš kairės pusės nuo įėjimo sodybon iš Ukmergės gatvės. Nenorėčiau, kad ant mano kapo būtų pastatytas koks nors paminklas. Man užtektų ir tokio monumento: didelio Anykščių laukų akmens, ant kurio būtų iškaltas kryžius ir parašyti šie žodžiai: „A. Vienuolis“ ir pažymėti mano gimimo ir mirties metai. Tokia yra mano paskutinioji valia. Norėčiau, kad ji tiksliai būtų įvykdyta.“

1957 m. kryžiaus iškalti neleista. Architektas V. Gabriūnas, L. Žukauskienės prašomas, bandė suprojektuoti paminkle nors užmaskuotą kryžių, bet nepavyko. Tik 1989 m. birželio 13 d. įvykdyta rašytojo A. Žukausko-Vienuolio valia.

Atsiliepimai

Komentuoti