Arklio muziejus

Muziejai

Kontaktai

Darbo laikas:
I — V 09:00 — 18:00
VI 09:00 — 19:00
VII 09:00 — 19:00

Už 8 kilometrų nuo Anykščių esantis unikalus Arklio muziejus – vienintelis Lietuvoje. Jis įkurtas 1978 m. agronomo prof. Petro Vasinausko (1906–1995) iniciatyva.

Arklio muziejuje eksponuojami ne tik žemės ūkio įrankiai ir transporto priemonės, bet ir unikalūs filatelijos, karo ir medžio drožinių eksponatai. Muziejuje pristatomi įvairūs amatai; lankytojai gali apžiūrėti audėjo, keramiko, duonos kepėjo, kalvio, juvelyro ir medžio drožėjo darbus. Už muziejaus teritorijos ribų lankytojai gali mėgautis jodinėjimu arkliais ar rogėmis ar suptis ant sūpynių.

Muziejaus istorija kuriama ir šiandien, ją kuriate ir Jūs!

EKSKURSIJOS KAINOS:

Po arklio muziejų 5 €
Moksleiviams, studentams, pensininkams 3 €

Paslaugos

Anykščių krašte profesoriui rasti pagalbininkų naujam muziejui kurti nebuvo sunku. 1977 m. atostogaudamas Niūronių kaime, Petras Vasinauskas pasidalino savo sumanymu su tuometiniu Elmininkų eksperimentinio ūkio direktoriumi Antanu Puodžiuku. 1977 m. liepos mėnesį P. Vasinauskas ir A. Puodžiukas Anykščių vykdomajam komitetui pateikė projektą „Dėl Arklio muziejaus įsteigimo Anykščių rajone“. Rugpjūčio 18 dieną buvo priimtas sprendimas dėl Arklio muziejaus steigimo Niūronių kaime.

Muziejų atidaryti buvo numatyta 1978 m. birželio mėnesį, kartu surengiant ir liaudišką šventę „Bėk bėk, žirgeli!“. Buvo sudaryta muziejaus organizacinė taryba, A. Puodžiuko rūpesčiu sparčiai vyko muziejaus statybos darbai, po visą Lietuvą pradėta rinkti eksponatus. Sužinoję apie muziejaus steigimą, Aukštaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos, Žemaitijos žemdirbiai į Niūronis vežė arklinį inventorių, žemės dirbimo padargus. Veterinarijos akademijos auklėtiniai dovanojo iškamšą, elmininkiečiai atvežė keletą gyvų arklių.

Muziejaus pradžia – du klojimai ir šalia jų esančios pradinės mokyklos patalpos, kur „apsigyveno“ pirmieji eksponatai: išsirikiavo iš visos Lietuvos surinkti vežimai, lineikos, bričkos, ratai, arklai, plūgai, padargai, pakinktai, balnai, arklių sukamos linaminės, kuliamosios, sėjamosios, bulviakasės, pjaunamosios… 1987 m. buvo pastatyta kalvė, 1993 metais duris lankytojams atvėrė pirmoji – Striukų aukštaitiška sodyba.

Iki 1992 m. pavasario Arklio muziejų išlaikė Elmininkų bandymų stoties eksperimentinis ūkis. Suirus kolūkinei santvarkai, muziejus tapo A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus filialu.

1996 m. buvusiose Niūronių bendrovės patalpose įsikūrė arklio istorijos ekspozicija, 1998 m. arčiau pagrindinių ekspozicijų atkelta kalvė, stovėjusi kaimo gale. 2000 m. iš Paelmio kaimo atgabentoje klėtyje duris atvėrė Jurgio Kazlausko drožinių ekspozicija. Greta pirmosios auk6taitiškos sodybos iškilo antroji – Legų.

Nė vienas iš muziejaus steigėjų neįsivaizdavo muziejaus be gyvų eksponatų – arklių, Niūronyse atsiradusių 1980 metais. Muziejaus arkliai laikomi Legų sodyboje pastatytame moliniame tvarte. Kaime šiuo metu veikia du žirginio sporto klubai. 

Atsiliepimai

Komentuoti
 • Ri
  Rima
  2021-08-15

  šį savaitgalį su drauge aplankėme Jūsų muziejų, likome sužavėtos tokio šilto, tokio nuoširdaus priėmimo. Jūsų kolektyvas NEREALUS! Norėčiau dar kartą iš visos širdies padėkoti nuostabiems muziejaus darbuotojams už jų darbą ir sukurtą nepakartojamą muziejaus aurą. Atskiras ačiū klojimo teatro aktoriams už spektaklį.

 • Gr
  Gr
  2021-06-12

  Muziejaus gidui galima parašyti 10 balų už patyčių įvaldymą. Ekskursija, edukacija ir eksponatai įdomūs.

 • asid_2337827059639522_height_800_width_800_ext_1562414776_hash_aesvxxgxaj7f0fim
  Vaida Samaviciene
  2019-06-06

  Sveiki sestadieniais dirbat ir kiek kainuotu 19 zmoniu i muzieju aciu uz atsakyma