VšĮ Anykščių turizmo ir verslo informacijos centras

ADOX dokumentinių filmų festivalis Anykščiuose

Rugsėjo 2 d. startuoja jau XII-asis dokumentinių filmų festivalis ADOX!

Šiais metais, rugsėjo–spalio ketvirtadieniais matysite pasaulyje pripažintus, su Anykščiais susijusių kūrėjų filmus.

Laukia susitikimai su kompozitoriumi Gintaru Sodeika, prodiuseriais Rasa Miškinyte, Algimante Mateliene, Arūnu Mateliu,

režisieriais Vytautu V. Landsbergiu, Audriumi Stoniu, Linu Mikuta, operatore Kristina Sereikaite.

Vyks fotografijų parodos ir instaliacijų “Nuostabieji lūzeriai. Fosilijos“ atidarymas. Fotografijų autorius Gintautas Beržinskas, kuratorius Arūnas Matelis, video instaliacijos montažo režisierė Eva Sinicaitė, instaliacijos muzikos autorius Alberto R. Lucendo.

 

PROGRAMA:
 

Rugsėjo 2 d., ketvirtadienis

17.30 Atidarymas

Filmas „Romano vaikystė“ https://youtu.be/nrAvTl9pYGo

Režisierius, prodiuseris: Linas Mikuta (Lela Films)
Operatorė: Kristina Sereikaitė

Lietuva | 2020 | 40 min. | N-13

Dalyvauja režisierius Linas Mikuta

Aštuonmetis Romanas gyvena „skvote“ – apleistame, griūvančiame pastate Klaipėdos senamiestyje kartu su tėvais – Aivaru ir Diana. Nors gyvena skurde, tėvai stengiasi Romanui suteikti visa, kas geriausia. Deja, ne visada jiems tai pavyksta. Tačiau Romanui tai nė motais – jis džiaugiasi, jog tėvai jam suteikia svarbiausią dalyką – visišką laisvę. Laisvę klaidžioti siauromis senamiesčio gatvelėmis su draugais, maudytis jūroje, laipioti tvoromis ar landžioti po griuvėsius. Mažajam nė motais, kad tai gali būti labai pavojinga. Jam svarbiausia, kad jis yra mylimas…

Rugsėjo 9 d., ketvirtadienis

Filmas „Liza, namo“ https://youtu.be/jC9_ullJUzs

Operatorės Kristinos Sereikaitės retrospektyva
Režisierė: Oksana Buraja. Operatorė: Kristina Sereikaitė

Prodiuserė: Uljana Kim (Studio Uljana Kim, Acuba Film)
Lietuva, Estija | 2012 | 27 min. | N-13

Vaiko siela nenori taikstytis su supančia aplinka. Filmo kūrėjai mėgino užfiksuoti vaiko ir suaugusiųjų pasaulių atotrūkį mažos mergaitės Lizos šeimoje. Pavyko užfiksuoti dalį nuolatinių konfliktų, kylančių dėl Lizos pabėgimų iš namų. Kodėl tu nuolat pabėgi? Ko tau trūksta? – šiuos klausimus mergaitė girdi nepaliaujamai. Bet kaip paaiškinti tai, kas aišku tik jos sielai – neapsakomai trapiai vaikiško pasaulio būtyje? Pasaulyje, supamame grubios ir brutalios realybės… Kiek ilgai vaikas dar pajėgs priešintis aplinkai ir išsaugoti savo svajonę?

Filmas „Pietūs Lipovkėje“ https://youtu.be/DywEAOOi4pg

Režisierius: Linas Mikuta. Operatorė: Kristina Sereikaitė
Prodiuserė: Jurga Gluskinienė (Monoklis)
Lietuva | 2013 | 29 min. | N-13

Kiekvieną dieną nuo 13 iki 16 valandos prie seno pastato Liepkalnio gatvėje Vilniuje praeiviai mato besibūriuojančius įvairaus amžiaus žmones. Dauguma jų – iš visuomenės paribio. Jie neturi nei visuomeninio statuso, nei pragyvenimo šaltinio, neretai – net stogo virš galvos. Jų gyvenimo tikslas – karšto maisto lėkštė, tačiau ne vien. Laukimas, kol atsivers valgyklos durys, – tai metas, kai šie žmonės gali išsipasakoti ir išklausyti vieni kitus neraudonuodami iš gėdos, kai gali būti silpni, jautrūs ir nesibaimindami įžeidimo ar pasmerkimo. Visi jie – praradę socialinę „odą“, o su ja ir asmeninės erdvės zoną.

Dalyvauja operatorė Kristina Sereikaitė

Rugsėjo 16 d., ketvirtadienis

17:30 val. Filmas „Omarų sriuba“ https://youtu.be/0LTwjuug5oQ

Režisieriai: Pepe Andreu, Rafael Molés
Prodiuseriai: Pepe Andreu, Rafael Molés, José Luis Rubio, Ólafur Rögnvaldsson,

Algimantė Matelienė, Arūnas Matelis (SUICAFILMS, REC GRABAKETA ESTUDIOA SL, AXFILMS, STUDIJA NOMINUM)

Dialogai: islandų. Subtitrai: lietuvių
Ispanija, Islandija, Lietuva | 2020 | 1 val. 37 min. | N-13

Dalyvauja kompozitorius Gintaras Sodeika, prodiuseriai Algimantė Matelienė, Arūnas Matelis

Broliai Krilis ir Alis, kuriems priklauso jaukioji Islandijos uostamiesčio kavinė „Bryggjan“, čia leidžia dienas šnekučiuodamiesi su senais žvejais. Kartą per mėnesį kavinėje susirinkę Grindaviko gyventojai prisimena neseniai anapilin išėjusių vietinių vardus, taip tikėdamiesi juos kuo ilgiau išsaugoti atmintyje. Reaguodama į kasmet gausėjančius turistų srautus, viena didelė korporacija neseniai pasiūlė miestelyje pastatyti aukščiausius standartus atitinkantį viešbutį, kita – mažą šeimos kavinę paversti teminiu restoranu. Netrukus šeimininkams teks spręsti, ką daryti su Grindaviko gyventojų numylėta vieta ir joje ruošiama omarų sriuba.

19.30 val. Fotografijų parodos „Nuostabieji lūzeriai. Fosilijos“ atidarymas

Fotografijų autorius Gintautas Beržinskas, kuratorius Arūnas Matelis, video instaliacijos montažo režisierė E. Sinicaitė, instaliacijos muzikos autorius A.R. Lucendo

 

20:00 val. Filmas „Kelionės namo“ https://youtu.be/ZKk0gDMLrD8

Operatorės Kristinos Sereikaitės retrospektyva
Režisierė Ramunė Rakauskaitė, operatorė Kristina Sereikaitė.

Prodiuseriai: Algimantė Matelienė, Arūnas Matelis („Studio Nominum“)

Lietuva | 2019 | 60 min. | N-13

Dalyvauja režisierė Ramunė Rakauskaitė ir operatorė Kristina Sereikaitė, prodiuseriai Algimantė Matelienė, Arūnas Matelis

Nuotaikinga, niekad kine nepasakota istorija apie pirmąsias Amerikos lietuvių akistatas su okupuota tėvyne. Ką jautė ir matė atvykstantys – šiandien nepakartojama bei keista. Karo metais priverstiems palikti šalį filmo herojams įstrigo nostalgiški, naivūs tėvynės vaizdiniai ir lūkesčiai. Tačiau atvykus jų laukė kitokia realybė! Ši grįžimo namo istorija atskleidžia praėjusios epochos dvasią, dviejų civilizacijų sandūrą, spalvingus herojus ir jų netikėtas patirtis.

 

Rugsėjo 23 d., ketvirtadienis

17:30 val. Filmas „Vanago portretas“ https://youtu.be/sT_8tsBNnlQ

Režisierius: Vytautas V. Landsbergis
Prodiuseriai: Vytautas V. Landsbergis, Uljana Kim, Vytis Vidūnas, Osvaldas Bručas (A Propos studija, Studio Uljana Kim)

Lietuva | 2020 | 75 min. | N-7

Dalyvauja Vytautas V. Landsbergis

„Mes atradome palaikus žmogaus, kuris tapo okupantui didžiausią neapykantą keliančiu žmogumi. Ir tai dar kartą įrodo, kad net vienas žmogus valstybės istorijoje gali būti toks svarbus.“

Vytauto V. Landsbergio dokumentinis filmas „Vanago portretas“ pasakoja apie Adolfą Ramanauską-Vanagą, vieną garsiausių Lietuvos pokario partizanų vadų, miškuose kovojusį su sovietų okupantais, net 11 metų priverstą slapstytis su šeima. Išduotą ir itin žiauriai sovietų ukankintą. Filme bandoma rekonstruoti šio laisvės kovotojo pasaulėjautą, siekiama atskleisti jo dvasios stiprybę ir subtilius asmenybės niuansus, remiantis paties Vanago dienoraščiais ir jo artimųjų atsiminimais.

19:00 val. Filmas „Šaltos ausys“ https://youtu.be/PPx_y24nZjI

Operatorės Kristinos Sereikaitės retrospektyva
Režisierius: Linas Mikuta. Operatorė: Kristina Sereikaitė.
Prodiuserė: Jurga Gluskinienė (Monoklis)

Dialogai: rusų. Subtitrai: anglų, lietuvių
Lietuva | 2016 | 40 min. | N-7

Dalyvauja operatorė Kristina Sereikaitė

Du vyrai – tėvas ir jo kurčnebylys sūnus – gyvena vienkiemyje, atskirti nuo civilizacijos. Dalydamiesi tuo pačiu stogu, tomis pačiomis problemomis ir vargais, vyrai visgi išlieka tolimi vienas kitam. Jų pasaulėjauta taip skiriasi, kad visi bandymai susikalbėti virsta konfliktu arba mažų mažiausiai nesusipratimu. Tėvas laiko sūnų nenormaliu nesubrendėliu, o sūnus tėvą – nejautriu chamu. Ar įmanoma šiems, regis, patiems artimiausiems žmonėms rasti kelią vienam į kitą?

Rugsėjo 30 d., ketvirtadienis

17:30 val. Filmas „Laiko tiltai“ https://youtu.be/hbkTn-qZjx0

Režisieriai: Audrius Stonys, Kristine Briede
Prodiuseriai: Uldis Cekulis, Algimantė Matelienė, Arūnas Matelis, Riho Vastrik (VFS Films, Studija Nominum, Vesilind Ltd.)

Dialogai: lietuvių, latvių, estų, rusų. Subtitrai: lietuvių
Lietuva, Latvija, Estija | 2018 | 78 min. | N-13

Dalyvauja režisierius Audrius Stonys, prodiuseriai Algimantė Matelienė, Arūnas Matelis

Audriaus Stonio ir Kristinė Briedė meditatyvi dokumentinė kino esė „Laiko tiltai“, pasakodama apie Baltijos poetinės dokumentikos meistrus, paliečia negrįžtamai praeinančio laiko klausimus.

Ką pavyko išsaugoti dokumentinio kino juostoje, o kas amžiams nugrimzdo į nebūtį? „Laiko tiltai“ – tai kinematografinė poema apie laiką, kiną ir kino poetus.

Spalio 7 d., ketvirtadienis

Uždarymas

17:30 val. Filmas „Pavyzdingas elgesys“ https://vimeo.com/354173099

Režisieriai: Audrius Mickevičius, Nerijus Milerius
Prodiuseriai: Rasa Miškinytė, Martichka Bozhilova, Igor Pedicek, Edoardo Fracchia (ERa Film, Agitprop, Casablanca Film Production)

Lietuva, Slovėnija, Bulgarija, Italija | 2019 | 85 min. | N-13

Išgyvenęs nužudyto brolio netektį, režisierius Audrius Mickevičius įžengė į Lukiškių kalėjimą. Čia jis susitiko su nuteistaisiais iki gyvos galvos Rimu ir Rolandu. Gyvagalviais vadinami kaliniai gyvena stovinčiame laike, bet nepraranda vilties pasikeisti ir kada nors išeiti į laisvę. Paties režisieriaus nuostatų kaita nuo pykčio iki atleidimo tampa radikalia kelione, o šią nutraukia mirtina liga. Filmą baigė scenarijaus redaktorius, filosofas Nerijus Milerius. Filme nagrinėjamos atleidimo ir socialinio teisingumo idėjos.

20:00 val. Filmas „Išeiti iš namų“ https://vimeo.com/247459327

Režisierė: Miglė Satkauskaitė
Prodiuseriai: Rasa Miškinytė, Simonas Naudžius (Era Film)

Lietuva| 2018 | 70 min. | N-7

Dalyvauja prodiuserė Rasa Miškinytė

Kalnų keliautojas Algimantas Jucevičius kadaise yra pasakęs: ,,Didžiausia pergalė – išeiti iš namų.“ Jis įkvėpė šimtus žmonių palikti komforto zoną ir išplėsti horizontą. Filmas kurtas per Jucevičiaus vadovaujamą ekspediciją į Tian Šanio kalnus Kirgizijoje. Kūrybinė komanda petys petin kopia į kalnus ir mėgina pažinti neeilinę Algimanto asmenybę, suprasti jo požiūrį į riziką, ekstremalias situacijas, draugų praradimą, priartėti prie begalinės jo išminties.

Kino seansai NEMOKAMI

Dalyvavimas tik su galimybių pasu.

Organizatoriai: Anykščių menų centras, Studija Nominum, Kino kontora

Renginį remia: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kino centras, AVAKA, Anykščių rajono savivaldybė, EPSON.

Informaciniai festivalio rėmėjai: Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Regioninis naujienų portalas ,,Anykšta'',  Aukštaitijos internetinė naujienų agentūra ,,AINA'',  laikraštis ,,Rokiškio sirena''  laikraštis ,,Utenos diena'', Panevėžio dienraštis ,,Sekundė", laikraštis ,,Ukmergės žinios'', laikraštis ,,Ignalinos diena''.

 Festivalio draugai – Etno design.

 

Atsiliepimai

Komentuoti