A Trip on The Narrow-Gauge Railway Train

Entertainment

Siaurukas is the diminutive name for the narrow-gauge railway of Aukštaitija region. That is one of the greatest and most unique objects of Lithuanian cultural heritage. Visiting the Narrow-Gauge Railway Museum from May to October, you will be able to go on a trip on this still working object of technical heritage: the Museum organises trips to Troškūnai and Lake Rubikiai. You can also reserve educational trips for groups or celebrations: the Pancake Tuesday, hat celebration, St John's Day, etc. The narrow-gauge railway train also invites bicycles to join tours around the district of Anykščiai. Educational programs include the presentation of the wine making history of B. Karazija and tastings of wine produced in Anykščiai. Travelling on the narrow-gauge railway you will feel its century-old history and spirit, forget your daily rush and enjoy the cliffs and valleys of Anykšta rivulet, referred to as the Switzerland of Anykščiai.

The train leaves: May-October, Sat-Sun at 11:00. Pricing from 7 Eur return ticket.

Ticket reservation to the regular journey: phone: +370 381 54597 mobile phone:  +370 620 18243 23

You can reserve your tickets from Wednesday to Sunday 9:00-13:00 and 14:00-17:00.

Facilities

Narrow gouge railway offers trips in Anykščiai

Anykščiai - Rubikiai - Anykščiai

JOURNEY ON SATURDAYS AND SUNDAYS

11:00 a.m. - we leave from ANYKŠČIAI railway station.

11:50 a.m. - we arrive at RUBIKIAI.

By the Rubikiai lake: food in "Žuvienės pašūriė", white sand beach, pleasant sailing by boat, raft or pedal boat. (on an advance reservation)

13:50 - we leave from RUBIKIAI stop.

2:40 p.m. - we return to ANYKŠČIAI

On weekdays, trips are organized for groups of 20 passengers and more.

In May, September, October, the train runs only by prior arrangement for groups.

Reviews

To comment on
 • Eg
  Eglė
  2021-08-15

  Važiavimas traukinėliu ok, bet konduktorė neįtikėtino bjaurumo. Važiavome iš Rubikių į Anykščius, privertė sumokėti visą kelionės kainą (važiavome tik į vieną pusę), nesikalbėjo net, jautėmės nemaloniai ir nepageidaujamai.

 • Er
  Erika
  2021-06-26

  Smagu tiek vaikam tiek ir suaugusiems! Kelionė neprailgo . O labiausiai nustebino darbuotoju šiltumas ir supratingumas. Atvykome kiek nepasiruošę, reikėjo būti rezervavus vietas, nes viskas užrezervuota buvo. Darbuotoja pasiūlė palaukti gal kažkas neatvykas. Kita problema , momėjimai tik grynais, ko taip pat neturėjome. Buvo prieš paskutinė diena Anyksčiuose , tai darbuotoja leido sumokėti po kelionės kai grįšime ir susiradę bankomata išsiimsime pinigu. Labai didelis ačiū! Kitaip vaikai būtu nepatyrę šio džiaugsmo :)

 • xd
  xdh
  2020-11-18

  ziaurei patiko labai buvo smag dekoju

 • Fu
  Fu
  2020-09-27

  Labai nuvylė. Skelbiama, kad vyksta reguliarūs reisai šeštadienį ir sekmadienį. Atvažiavom sekmadienį 11 val., susirinko virš 20 žmonių, bet buvo pranešta, kad siaurukas nevažiuos. Tiesiog. Nes žmonių per mažai. Suvažiavo žmonės iš kitų miestų ir buvo apsukti važiuot atgal. Tai išsitrinkit tuos reguliarius reisus iš puslapio ir neklaidinkit žmonių...

 • La
  Labai patiko
  2020-01-25

  Labai patiko, grazios apylinkes, malonus darbuotojai. Idomi, neeiline edukacine programa

 • Ki
  Kiaulė
  2019-12-07

  Gerai buvo, cepelinų privirinau į skrandį ir priguliau ant stalo, 1 klasėj. Gaila lakierkų, prie vienuolyno į purvą įlipau.

 • Ne
  Nepatiko labai
  2019-07-14

  Visiska nesamone. Vaziuojant siauruku jokio vaizdo. Tik sabakstynas... atvaziavus prie ezero ir nuvyle... Gaila sugaisto laiko