VšĮ Anykščių turizmo ir verslo informacijos centras

Spalio 27-29 d. dokumentinio kino festivalis "Nepatogus kinas".

Menas

10-asis tarptautinis žmogaus teisių kino festivalis NEPATOGUS KINAS neaplenks ir Anykščių!Spalio 27-29d. Anykščių menų inkubatoriuje – menų studijoje bus rodomi dokumentiniai filmai galintis priversti jaustis “nepatogiai”

Festivalio programa:

Spalio 27 d. (ketvirtadienis)
18.00 ŽMOGUS SU KAMERA (Cameraperson)
JAV, 2016, 102 min.

zmogus-su-kamera

Ką reiškia filmuoti kitą? Kaip tai veikia filmuojantįjį ir kokią įtaką tai daro filmuojamam žmogui? Kirsten Johnson šiandien yra viena garsiausių dokumentinio kino operatorių, dirbusi prie tokių filmų kaip „Pilietis Edwardas Snowdenas“, „Farenheitas 9/11“, „Laimingas slėnis“, „Priesaika“, „Nematomas karas“ ir daugybės kitų, šiuolaikinio dokumentinio kino istorijoje palikusių įspaudą filmų. „Žmogus su kamera“ – vizualiai radikalūs jos memuarai iš kelionių, į kurias ją atvedė darbas kine. Šiame filme Johnson atrenka gilius, poetiškus kadrus, kurie asmeniškai palietė ir pakeitė pačią operatorę, tad sudėti į vientisą kūrinį jie tampa Johnson požiūrio į operatorystę refleksija. Pagrindine filmo tema tampa pasakojamos istorijos ir ją fiksuojančios kameros santykis, operatorės ir jos filmuotų herojų ryšys, etinis ir žmogiškas santykis tarp kūrėjo ir veikėjų. Iš daugelio kitų autorių režisuotų dokumentinių filmų epizodų Kirsten Johnson kuria savo filmą, neatsitiktinai pasirinkdama socialiai ir politiškai sudėtingas temas. Operatorei tampant filmo autore ir viena iš pagrindinių veikėjų, už kiekvieno nufilmuoto kadro ir sudėtingos temos juntama jautri ir atvira akis.

Kūrybinė grupė:
Režisierė: Kirsten Johnson
Operatorė: Kirsten Johnson
Montažas: Nels Bangerter
Prodiuseriai: Kirsten Johnson, Marilyn Ness


Spalio 28 d. (penktadienis)
18.00 DIBUKAS: PASAKOJIMAS APIE KLAJOJANČIAS DVASIAS (Dybuk. Rzecz o wedrówce dusz)
Lenkija, Ukraina, Švedija, 2015, 85 min.

dibukas-pasakojimas-apie-dvasias

Kiekvienais metais apie 30 tūkst. ortodoksų chasidų žydų iš daugiau kaip septyniasdešimties šalių suplūsta į nedidelį Ukrainos Umanės miestą švęsti Naujųjų metų prie savo rabino Nachmano kapo. Tačiau rabinas Nachmanas nėra vienintelė gerbiama istorinė asmenybė šioje iš komunizmo išsivadavusioje šalyje. Vienas didžiausių vietinių didvyrių yra Ivanas Honta, XVIII a. ukrainiečių sukilimo vadas, kuris, pasak vietinių nacionalistų, išvadavo šalį. Tačiau Honta tai padarė praliedamas tūkstančių nekaltų vietos žydų ir lenkų kraują. „Dibukas: Pasakojimas apie klajojančias dvasias“ buvo filmuojamas 2013 m. prieš pat Kijevo demonstracijas, nuvertusias prezidentą Janukovyčių. Filme įtaigiai perteikiama auganti įtampa tarp vietinių gyventojų ir Umanės svečių. Režisierius Krzystofas Kopczyńskis seka piligriminę kelionę 96 km už Umanės, kur XIX a. darbavosi rabinas Nachmanas. Šiandien pagyvenęs ukrainietis Volodia, senų vietos žydų kapinių prižiūrėtojas, tampa tiltu, jungiančiu vietos gyventojus ir svečius.

Kūrybinė grupė:
Režisierius: Krzystof Kopczynski
Operatoriai: Jacek Petrycki, Serhiy Stetsenko
Montažas: Michal Leszczylowski
Prodiuseris: Krzystof Kopczynski

 

Spalio 29d. (šeštadienis)
16.00 GYLIS DU (Dubina dva)
Serbija, Prancūzija, 2016, 80 min.

gylis-2

Eksperimentuodamas su šviea ir garsu, sujungdamas liudinininkų prisiminimus ir vietų, kuriose vyko nusikaltimai, vaizdus, filmas „Gylis du“ kuria jautrų, tačiau įtaigų pasakojimą apie masines kapavietes Belgrado priemiesčiuose. 1999 m. NATO bombarduojant Jugoslaviją, 53 negyvus kūnus vežęs sunkvežimis nuskendo Dunojuje, šalia Rumunijos sienos. Jokie tyrimai nebuvo atlikti. Kiek anksčiau Kosove serbų policija Suva Rekos miestelyje varė kaimo gyventojus į atokiose vietose iškastus masinius kapus. Šie kraupūs tarpusavyje susiję ir preciziškai suplanuoti įvykiai buvo organizuojami valstybiniu lygiu ir nukreipti prieš žmones. Ognjeno Glavonić filmas – tai  bandymas iškelti į šviesą sąmoningai užmarštin stumiamus praeities įvykius ir suteikti balsą nukentėjusiems nuo brutalių nusikaltimų žmoniškumui.

Kūrybinė grupė:
Režisierius: Ognjen Glavonić
Operatorė: Tatjana Krstevski
Montažas: Jelena Maksimović
Prodiuserės: Dragana Jovović, Sandra Orlović


18:00 CASA BLANCA
Lenkija, 2015, 60 min.

casa-blanca

Šiame subtiliame gyvenimą stebinčiame filme vaizduojama Kasablanka – ties Havanos įlanka įsikūręs žvejų kaimelis. 76-erių metų Nelsa ir 37-erių jos sūnus Vladimiras dalinasi kambarėliu viename sename name. Nelsa – pusiau paralyžiuota, ji sunkiai vaikšto. Vladimiras turi Dauno sindromą ir beprotiškai domisi pasauliu, todėl dienų dienas leidžia šmirinėdamas po apylinkes, gerdamas romą ir linksmindamasis su vietiniais žvejais, o namo grįžta tik vėlyvomis popietėmis, kad pagelbėtų senai motinai. Vladimiras vienintelis rūpinasi silpstančia Nelsa, o ji vienintelė sergsti lengvai į bėdas įkliūnantį Vladimirą. Kiekvieną sykį Nelsa jo dairosi Kasablankos gatvelėse, kai vienintelis vaikas laiku negrįžta namo. Vieną dieną ji suserga.

Kūrybinė grupė:
Režisierius: Aleksandra Maciuszek
Operatorius: Javier Labrador Deulofeu
Montažas: Lorenzo Mora Salazar
Produseriai: Ana Gawlita

Filmai rodomi originalo kalba su lietuviškais ir angliškais subtitrais.

Daugiau informacijos apie festivalį rasite:
http://nepatoguskinas.lt/2016/

Bilietai: Kine laukiami visi – už bilietą moki, kiek gali (bent 1 ct – kino rodymo vietose)
Bilietai parduodami kiekvieną dieną 1 val. iki pirmojo seanso ir veikia iki paskutinio seanso pradžios.